Za onemocněními plic či dokonce úmrtími spojovanými s elektronickými cigaretami stojí s nejvyšší pravděpodobností acetáty vitamínu E. Vyplývá to ze studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), která našla příslušné octany ve všech 29 vzorcích, jež zkoumala. Zřejmě na následky takzvaného vapingu zemřelo ve Spojených státech už 39 lidí a další 2 tisícovky trpí zdravotními potížemi.
„Je to poprvé, co jsme objevili podezřelou látku v biologických vzorcích pacientů s těmito onemocněními plic,“ uvedl institut v tiskové zprávě. „Nález poskytuje přímý důkaz acetátu vitamínu E jako hlavní příčiny poškození plic,“ dodal. CDC nicméně nevylučuje, že i když se žádná jiná škodlivá látka neobjevila, může být problémem kombinace dvou a více různých látek. Octany tohoto vitamínu se nacházejí v celé řadě produktů, jsou však škodlivé, pokud je člověk vdechne, poukazuje server Deutsche Welle.
Nejvíce zdravotních komplikací pochází z užívání produktů obsahujících THC, hlavní psychotropní látka v marihuaně. Vitamínového acetátu bývá v těchto výrobcích používáno jako zahušťovadla, zejména ve výrobcích z černého trhu. Podle CDC řada nemocných přiznala, že elektronické cigarety kupovala právě od pochybných prodejců. Podezření na acetát vitaminu E už měli v září ve státě New York.
Zdroj: ECHO 24 10.11.2019 https://www.echo24.cz/a/SXpTU/zahadna- umrti-po-koureni-e-cigaret-objasnena- muze-za-ne-zrejme-acetat-vitaminu- e-zjistili-v-usa
E-cigarety, také známé jako Vaping nebo Vapování , umožňují uživatelům inhalovat nikotin ve formě páry a nevdechují tím kouř. Na rozdíl od cigaret tak nespalují tabák a neprodukují dehet nebo oxid uhelnatý. Obsahují však nikotin, který je návykový, ale relativně neškodný.
Vapování je mnohem méně škodlivé než kouření. Došli k závěru odborníci z několika klíčových orgánů včetně organizace Cancer Research UK, Public Health England (PHE) a US National Academies of Sciences, Engineering and Medicine.
NHS i Public Health England (PHE) podporují vaping před kouřením. V roce 2015 bylo podle zprávy PHE odhadováno, že vaping byl o 95% méně škodlivý než kouření.
Ann McNeill, profesorka závislostí na tabáku na King’s College London, řekla The Independent: „Vaping není bez rizika, ale je mnohem méně riskantní než kouření, které zabije ve Velké Británii ročně téměř 100 000 lidí.
„Pokud jste kuřák, který se snaží přestat kouřit, zkuste vapovat, ale kupujte si výrobky od renomovaného zdroje. A pokud jste vaper, je lepší pokračovat , než se vrátit ke kouření. “
Profesor John Newton, ředitel pro zlepšování zdraví na PHE, řekl: „Vaping není bez rizik. Pokud nekouříte, tak ani nevapujte.“
Ale pokud kouříte, je pro vaše zdraví lepší přejít na vaping než pokračovat v kouření. Čím dříve přestanete úplně se vším, tím lépe. “
Kouření cigaret je podle Centers for Disease Control v USA hlavní příčinou úmrtí, kterým lze zabránit v USA. Každý rok zabije 480 000 lidí, což je téměř jedno z pěti úmrtí.
Tabák je také jednou z hlavních příčin úmrtí a nemocí v Indii a každoročně představuje téměř 900 000 úmrtí. Ve Velké Británii způsobuje ročně téměř 80 000 úmrtí.
Hlavní klinický výzkum financovaný zdravotnickým výzkumem ve Velké Británii, který zjistil, že e-cigarety byly téměř dvakrát tak účinné, aby pomohly kuřákům přestat kouřit ve srovnání s jinými alternativami, jako jsou nikotinové náplasti a žvýkačky.
Zdroj: Independent 12.11.2019 https://www.independent.co.uk/explainers/ vaping-deaths-disease-illness -safety-tobacco-e-cigarette-smoking -juul-thc-a9127836.html
Ve Spojených Státech bylo hlášeno 800 případů poškození plic a potvrzeno 12 úmrtí, které spojovala anamnéza používání elektronických cigaret. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) v této souvislosti vydalo varovné prohlášení. Skutečně je ovšem důvod k obavám a zvláště, když uvážíme, že elektronické cigarety jsou odbornou veřejností uznávány jako méně riziková varianta přísunu nikotinu do těla, než je kouření klasických cigaret? Ptali jsme se profesorky Evy Králíkové, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku a vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN.
Ano. Nebyla to totiž „úmrtí na ecigarety“. Ty jsou na trhu více než 12 let a nic podobného zatím není známo. Od letošního srpna byla v USA hlášena poškození plic většinou u mladých, jinak zdravých lidí, kteří měli společné jedno: vapovali a to v naprosté většině ilegální oleje s výtažky marihuany, tedy nikoli standardní e-cigarety. THC je rozpustné právě v oleji, zatímco v klasických e-cigaretách žádné oleje nejsou.
Nepovažuji je za šťastné, protože nerozlišuje klasické e-cigarety, legálně prodávané a splňující určité standardy od vapování ilegálních směsí, navíc nikoli na bázi alkoholu, ale olejů. Samozřejmě je logické, že by nikdo neměl vdechovat neznámé látky či směsi s neznámým složením, na tom se shodneme. Jistě je ale třeba reagovat na náhlá plicní onemocnění i úmrtí. CDC vydala 26. 9. update: postižených je již přes 800 ve 46 státech USA + Virgin Islands a došlo mezi nimi k 12 úmrtím. Neměli bychom však zapomínat, že například během 44 dnů, kdy bylo hlášeno prvních 6 úmrtí, zemřelo v USA 57 000 lidí na následky kouření.
Direktiva EU stanoví koncentraci nikotinu maximálně na 20 mg/ml a maximální objem náplně 10 ml. Tekutina by neměla obsahovat toxické látky. Kromě koncentrace ale záleží i na způsobu zahřátí a to nijak regulováno není, ani kvalita baterek.
Cokoli se může kontaminovat čímkoli, to nelze nikdy vyloučit. Mohu jen zopakovat, že nejlepší je dýchat čistý vzduch. E-cigarety nikdo nedoporučuje dětem nebo nekuřákům, ale pokud kuřák nedokázal přestat kouřit, jsou nepochybně méně rizikovou variantou, jak dostat nikotin. Méně rizikovou! Nikoli „zdravější“, nikoli neškodnou – ale riziko je v porovnání s kouřením zcela minimální.
Pokud vím, MZ vydalo ke dnešnímu dni jen překlad prohlášení CDC, žádné své stanovisko. Nemyslím, že by se toto téma mělo u nás řešit: jednalo se o kontaminaci ilegálních olejů s THC či ilegálních vapovacích směsí s nikotinem. Varování před inhalováním neznámých látek je však jistě na místě.
Ne, nejsem poradce ministerstva.
Zahřívaný, nahřívaný či správně řečeno tlející tabák je skutečně výrobek na bázi tabáku, nikoli čistého nikotinu, jako je tomu v e-cigaretách. Proces, který tam probíhá, je tlení, jak jsem byla poučena odborníkem. Konzumenti tohoto tabáku tedy vdechují zcela jistě více toxických látek než ti, kdo užívají e-cigarety.
Zdroj: Zdravotnický deník 27.9.2019
Rozhovor na téma škodlivost elektronických a jiných cigaret s přední českou odbornicí profesorkou Králikovou si můžete pustit v rozhovoru pro XTV.
Rozhovor na téma škodlivosti elektronických cigaret a objasnění, některých kauz poskytl prezident Komory elektronického kouření Robert Hrdlička pro DVTV.
Další rozhovor s prezidentem Komory elektronického kouření Robertem Hrdličkou pro iDnes.
Omlouváme se našim zakazníkům, ale platební brána ThePay, kterou náš e-shop...
Vaporesso ECO Nano 2 je kapesní zařízení s kapacitou 1000 mAh, objemem až 6...
Vážení zákazníci, dovolte nám informovat Vás o chystaných změnách ve vapingu...
E-liquid neboli náplň do elektronické cigarety lze zakoupit již hotovou nebo si ji...
Za onemocněními plic či dokonce úmrtími spojovanými s elektronickými cigaretami stojí s...
Ohledně škodlivosti elektronických cigaret existuje řada studií. V prestižním americkém...
Omlouváme se našim zakazníkům, ale platební brána ThePay, kterou náš e-shop využívá má...
Vaporesso ECO Nano 2 je kapesní zařízení s kapacitou 1000 mAh, objemem až 6 ml a...
Vážení zákazníci, dovolte nám informovat Vás o chystaných změnách ve vapingu v roce...
Přihlašte se k odběru a budete dostávat informace o nových produktech, slevách, akcích apod.